Türk İşi Dondurma vizyonda!

Türk İşi Dondurma vizyonda!

  18 Mart 2019

  495 Okunma

Yapımcı Mustafa Uslu, sinemaseverlerden aldığı destekle bu ülkenin hikayelerini beyazperdeye taşımaya devam edeceklerinin altını çizerek, "Beyazperdede insanların kalbine dokunmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız filmlerle 13 milyon insanın kalbine dokunmayı başardık." dedi.

Avustralya’da 1900’lü yıllarda yaşayan iki Türk gencin gerçek hikayesinden yola çıkarak beyazperdeye uyarlanan “Türk İşi Dondurma” adlı film, vizyona girdi.

Gürkan Tanyaş’ın senaryosunu kaleme aldığı, yönetmen koltuğuna “Ayla” ve “Müslüm” filmleri ile tanınan Can Ulkay’ın oturduğu filmin yapımcılığını ise Dijital Sanatlar Yapımevi adına Mustafa Uslu gerçekleştirdi.

“İNSANLARIN KALBİNE DOKUNMAYA ÇALIŞIYORUZ”

AA muhabirine filme ve Türk sinemasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Uslu, sinemanın tıpkı müzik ve tiyatro gibi sanatın ana damarlarından biri olduğuna işaret ederek, sinemasız bir hayatın düşünülemeyeceğini söyledi.

Uslu, son dönemde Türk sinemasının kötü günler geçirdiğine dikkati çekerek, “Şartlar ne olursa olsun, biz Türk sinemasına ve Türk halkına çok güveniyoruz. Türk halkı her şeyin en iyisini bilir, sever ve sahiplenir. ‘Ayla’ filmi de bunun en büyük örneğidir. Türk milleti Ayla’yı, kendi evladı gibi bağrına bastı.” diye konuştu.

Herkesin Türk sinemasına sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Uslu, şöyle devam etti:

“Meydanları boşaltmamamız lazım. Meydanı boşaltırsak, Amerikalılar, Koreliler, İngilizler doldurur. Biz de kendi sinemamızın sahibi olmaktan çıkarız. O zaman da geleceğe, çocuklarımıza kendi sinemamız adına hiçbir şey bırakmamış oluruz. Seyircilerimizden aldığımız destekle kendi hikayelerimizi beyazperdeye taşımaya devam edeceğiz.”

Mustafa Uslu, insanların kalbine dokunmanın kıymetli olduğunu vurgulayarak, “Biz sinema filmi üretmeye çalışıyoruz. Sinema filmlerinin ana mecraları da sinema salonlarıdır. Bir film, sinema salonlarında halkın beğenisiyle taçlandırıldığı zaman sinema filmi olur. Biz de beyazperdede insanların kalbine dokunmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız filmlerle 13 milyon insanın kalbine dokunmayı başardık. Allah hepsinden razı olsun.” ifadelerini kullandı.

“ÇANAKKALE SAVAŞI’NA BAMBAŞKA BİR PENCEREDEN BAKIYORUZ”

Çekimleri yaklaşık 4 ayda tamamlanan “Türk İşi Dondurma” filmine ilişkin ise Uslu, oyunculuk açısından üniversitelerde ders niteliğinde okutulacak bir yapım olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Yabancı ve Türk oyuncuların birlikteliğiyle ortaya şahane bir iş çıktı. Bunun için de yönetmene ve oyuncularımıza teşekkür ediyorum. Filmin içerisinde çokça mesaj var. Bunların bir kısmını oyuncuların ağzından duyacağız. Örnek olarak ‘bir çocuk babasız büyür ama vatansız büyüyemez’ gibi. Çok önemli bir mesajdır. Mesela ‘savaşa gidene mi, yoksa kalana mı yanarsın’ diye de bir laf var. Filmi seyredenler, insanların hangi milletten, hangi dinden olursa olsun ya da neye inanırsa inansın kardeşlik ve dostluk gibi iyi ilişkiler kurabildiklerini görecekler. Bu açıdan Çanakkale Savaşı’na bambaşka bir pencereden bakıyoruz.”

Uslu, ayrıca yapımcılığını gerçekleştirdiği “Naim: Cep Herkülü” filminin bu yıl 25 Ekim’de, “Dumlupınar Vatan Sağolsun” filminin ise 6 Mart 2020’de vizyona gireceğini sözlerine ekledi.

“DÜNYANIN BÜTÜN RENKLERİYLE GENİŞ BİR OYUNCU KADROSU OLUŞTURDUK”

Yönetmen Can Ulkay ise “Türk İşi Dondurma” filminde komedi ve dram türünü bir araya getirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Yapımın savaş karşıtı bir film olduğuna işaret eden Ulkay, “Filmde, Çanakkale gibi büyük bir savaşa çok farklı gözden baktık. Çanakkale Savaşı aslında anlatmakla bitmez. Yüzlerce cephede binlerce hikaye var. Bizim filmimiz de bu hikayelerden birisi. Savaşın ne kadar gereksiz olduğunu, gereksiz canlar verildiğini ve savaşta en çok acıyı annelerin, babaların, çocukların çektiği bir hikaye anlatmak çalıştık. Filmin özü de savaşın kötülüğü üzerine.” dedi.

Ulkay, filmde birçok yabancı oyuncunun da yer aldığını dile getirerek, şunları anlattı:

“Oyuncularımızın yarısı Türk, yarısı yabancı. Çoğunluk olarak ana karakterlerde İngiliz oyuncular yer aldı. Yardımcı oyuncuların tamamı ise çeşitli ülkelerden geldi. Dolayısıyla Fransızı, İngilizi, Asyalısı diyerek dünyanın bütün renklerini buluşturmaya çalıştık ve geniş bir oyuncu kadrosu oluşturduk. Yabancı oyuncularla Türk oyuncuların arasındaki maya da çok iyi tuttu. Çok büyük bir set kurduk. Oyuncular bu set içerisinde çok büyük performans sergilediler. Gerçeğe çok yakın bir setin içinde olmak oyuncuların performanslarını da yüzde yüz arttırdı.”

Son dönemde insanların sinemaya küsmek üzere olduğu yorumunda bulunan yönetmen Ulkay, “Vizyon tarihini erteleyen filmler bir gün seyirci toplayacaksa, biz bu dönemde seyircileri sinemaya küstürmediğimiz için toplayacak. Yoksa biz de filmlerimizi vizyondan çekersek, ortada sadece yabancı filmler olacaktı. Biz ki Avrupa’ya göre sinemada kendi filmlerine giden ülkeler içerisinde birinci sıradayız. Çünkü kendi hikayelerimizi seyretmeyi seviyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

FİLM HAKKINDA

Ali Atay, Erkan Kolçak Köstendil, Şebnem Bozoklu ve Will Thorpe’nin başrollerini paylaştığı filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Caner Kurtaran, Marleen Mathews, Tristan Alexander, James Farley, Alma Terziç, Carl Warthon da yer alıyor.

Filmin konusu ise özetle şöyle:

“Avustralya’da yaşayan iki Türk, geçimlerini devecilik ve el arabası ile dondurma satarak sağlar. 1915 yılında memleketlerinde savaş çıktığını öğrenen ikili, Çanakkale’ye cepheye gitmeye karar verir. Ancak, yetkililer onların adadan çıkmalarına izin vermez. Bu sırada Avustralya’da Türkler aleyhine propaganda yapılmaya başlanır. İngilizlerin Avustralya’da asker devşirmek için broşür dağıttığını öğrenen iki Türk, ülkelerinde veremedikleri mücadeleyi Avustralya’da vermeye karar verir.”

AA

Yorum Alanı
SON EKLENEN HABERLER

Bu Gün Çokmu Çalıştın ? Çalışmaktan, Ders Yapmak'dan Yorulduğun Çok Belli. Sıkıcı Bir Gün Geçirmiş Olmalısın. Kendini Neşelendir Ve Mutlu Etmenin Tam Zamanı. MegaFilmizle.Net'de Bedava Online Türkçe Düblaj, Türkçe Altyazı Filmlerini İzlemeye Başla..! İlginç Ve Dinlendirici Bir Film Her zaman Dinlenmek Ve Gün Sonunu Canlılık Ve Pozitif Bir Enerji Almak İçin Sana Yardımcı Olmaya Hazırız. Bugün, Sinema Ve Televizyon Olmadan Hayatımızı Daim Etmek Oldukça Zordur. Neredeyse İnsan Faaliyeti'nin Tüm Alanlarını Kapsar. Bir Asırdan Biraz Daha Fazla Olsa'da, Bu Sanat Sürekli Olarak İyileştirilmekte Ve Daha İyiye Doğru Değişmektedir. Bugüne Kadar Çok Sayı'da Film Çekildi. Neredeyse Her Gün Dünya Çapın'da Bir Çok Yer'de Prömiyerler Var. Ancak Modern Hayat, Herkesin Hızlı Şekil'de İstenen Her Filme, İstenen Heryer'de Ulaşmayı Gerektirir. Bu Durumda, Mükemmel Bir Alternatif Sunuyoruz Sizler İçin MegaFilmizle.Net. Bugün Ev Yada Ofis'den Çıkmadan, Full HD Kalite'de En İyi Türkçe Dublaj Filmleri, Türkçe Altyazılı Filmleri Bulabilirsin Ve Tüm Bu Eğlenceyi Sitemize Kayıt Olarak Bir Üst Seviyeye Çıkarabilirsin. Film Arşivimiz, Amerika ( Hollywood ) Baş'da Olmak Üzere Yerli Ve Yabancı İçerik Olarak Çok Sayı'da Full HD Film Arşivine Sahiptir. Sunulan Filmler Yeri Gelecek Seni Üzecek, Yeri Gelecek Mutlu Edecek, Geleceğe Bakacaksın Yada Geçmişi Hatırlatacak, Seni Fantastik Bir Dünya'ya Ve Ürpertici Bir Şekil'de Dehşete Sokacak Ve Aynı Zaman'da Bir Çok Yeni Ve İlginç Şeyleri Öğrenmene Sebep Olacak. Sevdiklerinle Birlikte Romantik Bir Dram İzleyerek Güzel Bir Akşam Geçirmek, Çok İyi Bir Seçim Olacak.! Tüm Ailenle 2019'da İlginç Aile Filmleri İzleyebilir, Komik, Komedi Filmleriyle Eğlenip Vakit Geçirebilirsin. Çocuklarınla Birlikte Online Macera Türün'de Full HD Filmleri İzleyebilirsin. Sitemizin Öne Çıkan Özelliği, Arama Robotu İle En İyi Ve En Güncel Filmleri Bulmak İçin Tasarlanmıştır. Kategorilerdeki Sıralamaların Yanı Sıra Özel Bir Film Arama Bölümüdür.. Bu Modüller, Gereksinimlerine En Uygun Yabancı Film Ve Türkçe Film Bulmanı Ve İzlemeni Sağlar. Yüksek Kalite'de Full HD Filmler, Nefes Kesen, Fantastik, Korku Dolu Anlar Veya Çok Gerçek Bir Dünyaya Kendini Kaptırmanı Sağlayacaktır. Şimdi Menü'den Arama Robotuna Tıklayarak HD, 1080p Kalitesin'de Yabancı Film Veya HD Kalite'de Film İzle