Yeşilçam’ın aykırı komedyeni Öztürk Serengil

Yeşilçam’ın aykırı komedyeni Öztürk Serengil

  1 Mart 2019

  195 Okunma

Kendine özgü tiplemeleriyle tanınan Yeşilçam'ın komedi oyuncusu Öztürk Serengil, vefatının 20. yılında anılıyor.

 

Öğretmen bir anne ve babanın çocuğu olarak 2 Mayıs 1930’da Artvin’de dünyaya gelen Serengil’in çocukluğu, ailesinin görevlerinden dolayı Anadolu’nun farklı şehirlerinde geçti.

 

İlk öğrenimine Antakya’da başlayan Serengil, ortaokulu Giresun’da tamamladı.Çocukluk yaşlarında gittiği yazlık sinemalarda izlediği filmlerden etkilenen Serengil, Giresun Lisesi’ni yarıda bırakarak,1949 yılında İstanbul’a geldi.

 

Serengil, kısa bir süre Haydarpaşa Lisesi’nde ve Trabzon Lisesi’nde eğitim görüp çeşitli nedenlerle okuldan ayrıldı veeğitim hayatı boyunca sürekli oyuncu olma hayali kurdu.

 

1959’da Şehir Tiyatroları’na adım attı

 

Trabzon’dan sonra, çocukluk arkadaşı ressam Cemal Akyıldız’la tekrar İstanbul’a dönen Öztürk Serengil, filmlerde küçük roller alarak 1950’li yılların başında sanat hayatına başladı.Akyıldız’ınBabıali’deki atölyesinde reklam kapakları ve sinema afişleri çizen Serengil, profesyonel tiyatro oyunculuğuna 1953’te “Oğlum Edvard” adlı oyunla adım attı.

 

Serengil, 1956’da vestiyer görevlisi olarakçalıştığıOda Tiyatrosu’nda 1958’de sahnelenen bir oyunda küçük bir rol alınca Muhsin Ertuğrul’un dikkatini çekti ve 1959’da Şehir Tiyatroları’nda görev aldı.

 

Ses Tiyatrosu’nda da bir süre dekor yardımcısı ve dansçı olarak çalışansanatçı, sinema alanındaki ilk profesyonel çalışmasını’Üçüncü Kat Cinayeti” adlı filmle yaptı.

 

Serengil,ilk olarak kötü adam karakterlerini canlandırdı ve1958’de rol aldığı “Karasu” filmiyle tanınmaya başladı.

 

 

Hayatı boyunca yaklaşık 300 filmde rol aldı

 

Daha sonraargolu komedilerin aranan oyuncusu haline gelen usta oyuncu, hayatı boyunca yaklaşık 300 filmde rol aldı.

 

Serengil, kendine özgü tiplemeleri,”kötü adam” karakterlerine getirdiği sevimli ve aykırı yorumuyla izleyicilerin beğenisini kazandı ve Türk sinemasına yeni bir ivme kattı.

 

Daha sonra Ekrem Bora ve Fikret Hakan’la birlikte gittiği Almanya’da o tarihte popüler olan twist dansıyla tanışan ve Türkiye’ye döndükten sonra bu dansı kendi tarzına uyarlayan sanatçı,”Twist Kralı” olarak anılmaya başlandı.

 

Ünlü oyuncu,”abidik gubidik”, “yeşşe”, “şepkeminaltında”, “kelaj” ve “bilekis” gibi kendi ürettiği birçok absürt kelimeyi, izleyicilerin diline pelesenk etti.

 

Serengil, 1963’de oynadığı “Adanalı Tayfur” tiplemesiyle tanınırlığını artırarak, 1966’da sinema oyunculuğunun yanı sıra şovmenliğe başladı.

 

Bir televizyon kanalında “Gülünüz Güldürünüz” adlı yarışma programı da hazırlayıp sunan Serengil,bu yarışma vasıtasıyla birçok kişiyi sahne ve sinema dünyasına kazandırdı.

 

Serengil, çeşitli dizilerde de rol aldı ve sanat hayatındapolitik güldürü tarzında çeşitli 45’lik plakları sevenlerinin beğenisine sundu.

 

Bir dönem kendi şirketini kurup film yapımcılığı da yapan Öztürk Serengil, dönemin ünlü oyuncuları Fatma Girik ve Sadri Alışık’ın yanı sıra Ajda Pekkan’a ilk plağını çıkardı.

Hayatı boyunca dört kez evlilik yapan Serengil’in ayrıcakendi yaşamının özeleştirisini yaptığı “Yeşilçam’ı Benden Sorun” adlı kitabı bulunuyor.

 

Serengil, geçirdiği beyin kanseri rahatsızlığından dolayı11 Ocak 1999’da İstanbul-Kozyatağı’ndaki evinde 69 yaşında vefat ederek,Çengelköy mezarlığına defnedilmişti.

 

Rol aldığı filmlerden bazıları ise şöyle:

 

“İstanbul Macerası, Son Yuva, Kaderin Önüne Geçilmez, Meteliksiz Aşıklar, Genç Osman, Yaralı Arslan, Son Karar, Adalardan Bir Yar Gelir Bizlere, Yalancının Mumu, Abidik Gubidik, Babasına Bak Oğlunu Al, Şepkemin Altındayım, Cezmi Bond, Yaşamak Ne Güzel Şey, Hamsi Nuri, Çulsuz Ali, Babanın Evlatları, Adana Urfa Bankası, imparator.”

 

Yorum Alanı
SON EKLENEN HABERLER

Bu Gün Çokmu Çalıştın ? Çalışmaktan, Ders Yapmak'dan Yorulduğun Çok Belli. Sıkıcı Bir Gün Geçirmiş Olmalısın. Kendini Neşelendir Ve Mutlu Etmenin Tam Zamanı. MegaFilmizle.Net'de Bedava Online Türkçe Düblaj, Türkçe Altyazı Filmlerini İzlemeye Başla..! İlginç Ve Dinlendirici Bir Film Her zaman Dinlenmek Ve Gün Sonunu Canlılık Ve Pozitif Bir Enerji Almak İçin Sana Yardımcı Olmaya Hazırız. Bugün, Sinema Ve Televizyon Olmadan Hayatımızı Daim Etmek Oldukça Zordur. Neredeyse İnsan Faaliyeti'nin Tüm Alanlarını Kapsar. Bir Asırdan Biraz Daha Fazla Olsa'da, Bu Sanat Sürekli Olarak İyileştirilmekte Ve Daha İyiye Doğru Değişmektedir. Bugüne Kadar Çok Sayı'da Film Çekildi. Neredeyse Her Gün Dünya Çapın'da Bir Çok Yer'de Prömiyerler Var. Ancak Modern Hayat, Herkesin Hızlı Şekil'de İstenen Her Filme, İstenen Heryer'de Ulaşmayı Gerektirir. Bu Durumda, Mükemmel Bir Alternatif Sunuyoruz Sizler İçin MegaFilmizle.Net. Bugün Ev Yada Ofis'den Çıkmadan, Full HD Kalite'de En İyi Türkçe Dublaj Filmleri, Türkçe Altyazılı Filmleri Bulabilirsin Ve Tüm Bu Eğlenceyi Sitemize Kayıt Olarak Bir Üst Seviyeye Çıkarabilirsin. Film Arşivimiz, Amerika ( Hollywood ) Baş'da Olmak Üzere Yerli Ve Yabancı İçerik Olarak Çok Sayı'da Full HD Film Arşivine Sahiptir. Sunulan Filmler Yeri Gelecek Seni Üzecek, Yeri Gelecek Mutlu Edecek, Geleceğe Bakacaksın Yada Geçmişi Hatırlatacak, Seni Fantastik Bir Dünya'ya Ve Ürpertici Bir Şekil'de Dehşete Sokacak Ve Aynı Zaman'da Bir Çok Yeni Ve İlginç Şeyleri Öğrenmene Sebep Olacak. Sevdiklerinle Birlikte Romantik Bir Dram İzleyerek Güzel Bir Akşam Geçirmek, Çok İyi Bir Seçim Olacak.! Tüm Ailenle 2019'da İlginç Aile Filmleri İzleyebilir, Komik, Komedi Filmleriyle Eğlenip Vakit Geçirebilirsin. Çocuklarınla Birlikte Online Macera Türün'de Full HD Filmleri İzleyebilirsin. Sitemizin Öne Çıkan Özelliği, Arama Robotu İle En İyi Ve En Güncel Filmleri Bulmak İçin Tasarlanmıştır. Kategorilerdeki Sıralamaların Yanı Sıra Özel Bir Film Arama Bölümüdür.. Bu Modüller, Gereksinimlerine En Uygun Yabancı Film Ve Türkçe Film Bulmanı Ve İzlemeni Sağlar. Yüksek Kalite'de Full HD Filmler, Nefes Kesen, Fantastik, Korku Dolu Anlar Veya Çok Gerçek Bir Dünyaya Kendini Kaptırmanı Sağlayacaktır. Şimdi Menü'den Arama Robotuna Tıklayarak HD, 1080p Kalitesin'de Yabancı Film Veya HD Kalite'de Film İzle